Středisková výprava do Brna

přidáno: 30. 10. 2017 2:12, autor: Luboš Gável

V loňském roce celé středisko vyrazilo do Jihlavy a společná výprava se nám tak zalíbila, že jsme se rozhodli z ní udělat tradici. V letošním roce padlo do hledáčku Brno. V sobotu 21. 10. jsme se v plné polní sešli v 6:15 na vlakovém nádraží v Bystřici. Celkem nás na cestu vyrazilo 5 benjamínků, 8 světlušek, 12 vlčat a 9 skautů v doprovodu 9 roverů a dospělých.
Po označení všech jízdenek a způsobení cca 5 minutového zpoždění vlaku jsme se vydali směr Tišnov a pak dále na Brno. Čas ve vlaku jsme využili na rozdělení dětí do družin a vyluštění první šifry (morseovky) s instrukcemi. Cíl byl jasný – skautská klubovna u Mendlova náměstí, kde na nás čekaly naše Áčka, tedy Adr, Anča, Andy, Adél a Verča.

Odtud jsme se již pouze se svačinkou v batůžku vydali prozkoumávat krásy Brna. Navštívili jsme katedrálu sv. Petra a Pavla známou jako Petrov a její vyhlídkové věže. Přes mlhu nebylo vidět daleko, ale i tak se nám výhled líbil. Dozvěděli jsme se zde, proč se na Petrově zvoní poledne již v 11 hodin, což se nám později hodilo. Dalším cílem byl labyrint, tedy podzemní chodby vedoucí pod Zelným trhem. Poté se jednotlivé družinky vydali se svými rovery zjistit další informace o brněnských památkách. Navštívili přitom např. dominantu Brna hrad Špilberk, starou radnici, Mahenovo divadlo (nebojte, jenom z venku), sochu žirafy na Čáře nebo také kostel Sv. Jakuba a vystrčený zadek nad jedním z jeho oken (znalci brněnských pověstí vědí, o čem je řeč).  Sraz všech družin byl o půl 6. na Čáře pod hodinami a odtud jsme se společně vydali tam, kde je vidět nekonečno, tedy do planetária na Kraví Hoře. Chvíli to vypadalo, že v pohodlných sedadlech a po zhasnutí v sále polovina osazenstva usne (po celodenním chození Brnem by se nebylo čemu divit), ale program byl tak zajímavý, že se to naštěstí nestalo. Vedoucí skautů Milan si pro nás připravil nadstavbový program a promítl nám další 2 krátké filmy o vesmíru, což nám všichni ostatní tiše (i hlasitě) záviděli.
Za černočerné tmy jsme se přesunuli zpět na základnu, dali si výbornou večeři a pomalu se uložili ke spánku. Pomalu proto, že ač se všem zavírali oči, ne a ne usnout. Zejména naši nejmenší Ježci se spát nechystali. Skauti v doprovodu roverů si ještě odskočili do nedaleké haly na lasergame. Ráno nás přivítalo deštěm, ale to nás nemohlo odradit. Po snídani a úklidu jsme vyrazili opět s plnou polní do vědeckého centra VIDA!, kde jsme si mohly vyzkoušet odpálit vodíkovou raketu, potopit ponorku pomocí podtlaku, prohlídnout mechanický cirkus, změřit intenzitu křiku, pohrát si se stavidly na vodním kanále a další fyzikální jevy.  Nechybělo ani divadlo se zvukovými pokusy či jízda na kole po laně, kde se zaskvěl Tomáš Hutař, pomáhající vyprostit návštěvnici s panickou hrůzou z výšky. Inu každý si odnesl nějaký ten zážitek. Ve 12.00 jsme se sešli, sebrali si batohy a vyrazili šalinou na hlavní nádraží. Přiblížil se totiž čas odjezdu. Vlak zde už naštěstí stál, takže jsme mohli v klidu všechnu bagáž naložit. Naopak v Tišnově jsme museli velmi rychle batohy vyskládat a poklusem přeběhnout na přípoj do Bystřice. Mnoho výletníků výprava zmohla, takže si zdřímli. Na nádraží v Bystřici již čekali nedočkaví rodiče, takže při vystupování z vlaku jsme zablokovali skoro celé nástupiště. Výprava se opět podařila, všichni byli spokojení a již teď střádáme plány, kam vyrazíme příští rok.  Meda

Více fotek naleznete zde